Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Motywacja do nauki programowania

Motywacja do nauki programowania

Nauka programowania – czy warto?

Jednym z częściej zadawanych nam pytań jest to, do czego w ogóle prowadzi nauka programowania? Dla wielu rodziców kodowanie, jak i inne zajęcia związane z obsługą komputerów to często zajęcie niewarte swojego czasu lub po prostu mniej ważne od innych umiejętności. Tymczasem organizacje w wielu krajach świata grzmią na temat tego, jak ważna jest nauka programowania dla dzieci zarówno obecnego najmłodszego pokolenia, jak i całego naszego współczesnego rozwoju.

Dlaczego jest to tak ważne? Okazuje się, że wielu z nas nie zwraca już uwagi na to, gdzie pojawiły się kolejne, ułatwiające życie cyfrowe rozwiązania, systemy, urządzenia. Traktujemy je jako stałą część naszego świata, pomimo tego, że są z nami dopiero od 2-3 dekad. Jako że weszły tak głęboko w nasze życie, nagłe zaprzestanie albo spowolnienie rozwoju technologicznego może być dla nas katastrofalne w skutkach.

Wiele dzieciaków nie zna już pojęć i umiejętności sprzed ery komputerów, telefonów komórkowych, elektronicznych systemów bankowych i administracyjnych. Stąd naszym zadaniem, a nawet można określić, że naszą odpowiedzialnością jest to, aby przyszłe pokolenia wchodzące na rynek pracy były przygotowane do tego, aby dalej rozwijać nasz świat, jak i dbać o powstałe już rozwiązania.

Nauka programowania. Co na początek?

Jest wiele opcji, aby rozpocząć swoją przygodę z programowaniem. Najpopularniejsze to samodzielna nauka oraz zorganizowane kursy programowania zarówno przez Internet, jak i stacjonarne. Które są najlepsze? W dużej mierze zależy to od naszych startowych umiejętności oraz możliwości.

Stacjonarne warsztaty programowania dla dzieci (Warszawa to także nasza oferta), to jedna z najpopularniejszych odpowiedzi na zapytanie dotyczące kursów dla dzieci i młodzieży. Podczas tego typu zajęć młodzi adepci programowania uczą się wielu przydatnych informacji pod okiem wykładowcy. Często mają dostęp do urządzeń, zabawek i oprogramowania, na które w przypadku nauki w domu nie mogłyby sobie pozwolić lub zakup ich byłby po prostu nieopłacalny. Ponadto podczas stacjonarnych warsztatów słuchacze mają najczęściej mnóstwo okazji do tego, aby uczyć się za pomocą praktycznych zadań, zamiast suchej teorii, a także brać udział zajęciach w grupie osób podzielających pasje i zainteresowania, co przekłada się na późniejsze umiejętności pracy w zespole.

Kolejne to warsztaty online które w zależności od tego przez kogo są organizowane (oraz czy płatne, czy darmowe) przedstawiają wiele różnych możliwości. My polecamy jednak zainwestować parę groszy w rozwój poprzez kursy, które prowadzone są pod okiem wykształconej osoby. Nawet, jeżeli kurs odbywa się poprzez sieć, uczestnik powinien mieć możliwość kontaktu z prowadzącym i dostęp do pomocy w razie trudności ze zrozumieniem materiału.

Na sam koniec zostawiliśmy samodzielną naukę programowania. Dlaczego? Ponieważ jak dla nas jest to raczej opcja utrwalająca albo rozwijająca wcześniej zdobyte podczas różnego rodzaju kursów umiejętności. Oczywiście nie będziemy mówić, że samemu nie da się nauczyć programowania. Jednak może to wymagać od nas dużej ilości samozaparcia, jak i problematyczny może stać się fakt nieposiadania osoby, która w razie problemów pomoże nam w zrozumieniu zagadnień.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *